Trnjina nije baš najukusnija bobica za konzumiranje u svježem stanju, zato se od nje prave sok od trnjina, vino ili čaj od cvjetova. Kada se jede u svježem stanju, ukus trnjine je opor i kiseo. Plod trnjine spada u koštunice, tamno plave do crne boje, veličine oko 1 cm u promjeru. Trnjina cvjeta u rano proljeće, a bere se u jesen. Različita su mišljenja kad treba brati trnjinu. Neki smatraju da je bolje prije prvih mrazeva, a neki kažu da je bolje poslije kad malo ogrezne. Ako se od nje pravi sok ili vino, vjerovatno da je bolja ’’kasna berba’’.
Kako se pravi sok od trnjina
Trnjine koje su ubrane poslije prvog mraza se stave u ključalu vodu i ostave da se hlade preko noći . Koliko imate kilograma trnjina, toliko treba biti i vode. Sledeći dan kada se probudite onda propasirajte sve i procedite kroz cjediljku. Dodati šećer tako da ga bude četvrtina u odnosu na težinu trnjina. Ponovo nek prokuha sve i kad se šećer rastopi, sipajte sok u tople sterilne flaše koje ste unapred pripremili. Flaše se zatim umotaju u dekicu i postepeno se hlade.
Kako se pravi vino od trnjina
Vino od trnjina može da se napravi na sljedeći način. Potrebne su trnjine ubrane nakon prvog mraza ili trnjine koje su zamrznute pa odmrznute, da bi pustile malo soka, koga je inače u trnjinama malo. Odstraniti koštice ručno, izmuljati trnjine i pomješati količinu trnjina i vode u odnosu 1 : 1,5. Voda treba da bude izvorska. Na 10 litara šire, dodaje se 1,5 kg šećera i aktiviranog vinskog kvasca. Burence prekriti čistom krpom i poklopcem, bez zavrtanja. Temperatura u prostoriji treba biti 15-20 celzijusa. Počinje fermentacija pa je potrebno par puta dnevno promješati sadržaj. Nakon oko 7 dana prekida se vrenje, procjedi se sadržaj kroz cjediljku, pa gazu ili zenske najlon čarape. Kada je vino procjeđeno, sipa se u flaše ili demižonke, onda počinje tiho vrenje, koje može potrajati mjesec dana. Obratite pažnju da posude sa vinom ne budu potpuno zatvorene, da imaju oduška. Zatim je potrebno pretakanje i bistrenje vina.
Kako se pravi čaj od trnjina
Za čaj se obično koristi cvjet. Cvjetovi se beru u proljeće, dok su još poluotvoreni. Suše se u hladu i na propuhu. Suhi cvjetovi se čuvaju dobro upakirani da ne vjetre i ne gube ljekovita svojstva. Za čaj se još može koristiti plod bobica trnjine koja se bere prije mrazeva. Čaj od trnjina djeluje kao diuretik i protiv proljeva. Jača želudac i umiruje grčeve. Čaj od cvjetova se priprema tako što se 1 mala žlica suhog cvjeta trnjine prelije sa 2 dl kipuče vode. Nakon 10 minuta se procjedi i piju se 2 šalice
čaja na dan.