utorak, 22. siječnja 2013.

Sinusitis - posljedica pretjeranog utopljavanja djece?

Bolest sinusa, sinusitis, je vrlo neugodan problem koji nam, ako je kroničan, može  zagorčati život.
Donosi užasno jake i duge bolove u predjelu čela, sljepoočnica, korijena nosa, gornje vilice...pa čak i cijele glave.
Zvanična medicina priznajući da nije sigurna u prave uzročnike ove bolesti, pretpostavlja da je riječ o prehladama, alergijama, infekcijama...
Ne može prepoznati da su neke navedene moguće uzročnike upravo posljedice pravog uzroka sinusitisa.
Mnogi liječnici  ne prihvaćaju, na primer, da sinusne šupljine imaju funkciju zagrijavanja hladnog zraka pri njegovom udisanju.
Pa zar to nije logično imajući u vidu njihov raspored uz nos i njihove fizičku povezanost s nosom svojim uskim brojnim kanalićima?

Kako nastaje sinusitis

Idemo redom: zašto su sinusne šupljine pune sekreta koji nam cureći k nosu i kroz njega zatvara nosne kanale i onemogućuje normalno disanje?
Pa zato što su  šupljine hladne. Zašto su hladne vidjet ćemo kasnije.
Kad su hladne i pune, sekret se zgušnjava i takav sporo prolazi kroz spomenute uske kanale prema nosu.
U takvoj sredini, bez „provjetravanja i čišćenja“ tih šupljina,  razvoj infekcije  je vrlo moguć i lak. To nam govori da su bakterije tu kao posljedica hladne zone u šupljinama a ne kao uzrok sinusitisa i bolova.
Redoslijed nastanka sinusitisa ide ovako: prehlada glave, od koje se i sinusne šupljine ohlade, nastanak i ispunjenje šupljina sekretom, razvoj u njima bakterija (što ne mora uvijek biti slučaj).
Sve to dovodi  do oticanja i zatvaranja kanala, otežanog disanja i bolova.
Ovo sve zajedno čini sinusitis.
Višegodišnja prepunjenost sinusnih šupljina iznad i između obrva uz užasne bolove može čak i deformirati čeonu kost što je kod mnogih osoba koje pate od ove muke itekako vidljivo.
Neke od njih koje sam sretao, kod nas i po cijelom svetu, koje imaju vidljivo ispupčenu čeonu kost, sam pitao da li je to od sinusitisa i svi su mi rekli da jest.
Sinusne šupljine nisu hladne od prehlade. Glavni problem je u vratu jer je cirkulacija kroz njega prilično smanjena.

Nemojte zabundavati vašu djecu

Ponekad majke iz neopravdane bojazni da im se djeca ne prehlade, umotavaju ih u velike šalove i navlače im debele kape, i tako upravo čine suprotno.
Djeca su živahna, stalno su u pokretu, te se tako previše obučena i „zatrpana“ u kape i šalove oznoje toliko da su prosto totalno mokra, a znamo što se dešava kad smo mokri na hladnoći.
I još nešto: njihova mala čela su vrela ispod kapa, a konstantno udišu hladan zrak.
Što se dešava kad hladan zrak nailazi na vruće dišne organe? Pa neizbježno pravi prehlade; grla, krajnika, sinusa, bronhija...
Ovo ide još brže kad djeca sama, tako mokra, skinu kape i šalove i nastave s trčanjem i brzim udisanjem hladnog zraka. Mokri vratići počinju se stezati od nazeba što neizbježno dovodi do smanjenja protoka energije i usporavanja razvoja energetskih kanala.
Ovo se često ponavlja i tako dovodi do pojave kroničnih upala što je i najveći, a možda i za cijeli život nerješiv  problem.
Naravno da i u kasnijim godinama mogu se desiti slične prehlade i ako se one ponavljaju, također će doći do kroničnog sinusitisa.
I u tim slučajevima je glavni problem prehlada vrata što također dovodi do smanjivanja protoka energije kroz njega i nedovoljnog grijanja sinusnih šupljina.
One MORAJU ZAGRIJAVATI hladan zrak prije nego  što kroz nos uđe u pluća.
Dakle, da ponovimo, Sinusitis je POSLJEDICA slabog protoka energije kroz vrat, što je u stvari njegov PRAVI UZROK.

Liječenje sinusitisa

Najbolje liječenje je, svi znamo, preventiva, a ona se sastoji u totalno obrnutom smjeru ponašanja majki pa i starijih od gore navedenih.
Drage majke, ne utopljavajte previše vašu djecu, sama će se grijati svojom energijom koju im nebrojeni pokreti, živost i trčanje daju. (To, naravno ne znači da djecu ne trebate prikladno obući).
Umjesto da stvaraju imunitet, vi od svoje djece pravite nježne, neotporne osobe, cijelog života podložne svim upalama i infekcijama.
Nikakve šalove im ne stavljajte na vratiće, a kape samo ispod -3  Celzija i niže, jer će se djeca sigurno oznojiti.
Kod spomenutih akutnih i kroničnih sinusitisa može pomoći ruska manualna terapija, terapija poboljšanja protoka energije kroz vrat i inhalacija čaja od kamilice.
Uz ove tretmane i dosljedno pridržavanje savjeta - što zaista nije teško - za uspjeh postoje velike šanse, što život čini lakšim i ljepšim... i mnogo jeftinijim.
                 

MATIČNJAK

"Za mene je ova biljka kraljica svih stimulirajućih trava. Nespretnom ljubavniku, nemirnoj glavi porodice, ženama opterećenim problemima, očajnicima i onima što ih prati osjećaj poraza u životu savjetujem ovu čarobnu biljku koja obnavlja organizam, vraća snagu i radost življenja.“
Ova divna biljka ugodnog limunastog mirisa, srodnik je kadulje i lavande.
Pčele ga vole, pa zbog toga i nosi ime matičnjak (lat. Melissa officinalis), a nazivaju ga i melisa, limunčica, čelinjak, limunka, maternjak, pčelinja metvica, rojevac i macina trava.
Matičnjak je jedna od malobrojnih biljaka koje su istovremeno ljekovite, mirisne, ukrasne, začinske, aromatične, medonosne i imaju industrijsku primjenu. 
U liječenju je zastupljen i cijenjen od davnina.
Plinije ga je preporučivao za oči, Sveta Hildegarda za radost, Paracelzus ga je nazivao eliksirom života, a postoje bilješke da je i Shakespeareu bio omiljena biljka.

Ljekovito djelovanje matičnjaka

Izvedeno je više studija na temu djelovanja matičnjaka na stres, nesanicu i napetost, a sve su potvrdile njegovu učinkovitost.
U kombinaciji s valerijanom jednako je djelotvoran poput sintetskog lijeka za smirenje triazolama, ali za razliku od njega ne uzrokuje nuspojave.
Dokazano je da matičnjak pojačava koncentraciju i potiče bolje rješavanje tekstualnih i slikovnih zadataka.
Također se smatra da zbog antioksidanata, koji štite stanice tijela od oštećenja uzrokovanih oksidacijom, matičnjak pomaže i oboljelima od Alzheimerove bolesti da poboljšaju pamćenje i koncentraciju.
ESCOP (Europski znanstveni fitoterapijski komitet) službeno je odobrio oralnu upotrebu matičnjaka za napetost, nemir i  razdražljivost.
Također je preporučio liječenje matičnjakom probavnih poremećaja kao što su grčevi, te lokalno za herpes na usni.
Matičnjak ima jaka antivirusna svojstva, skraćuje trajanje bolesti i smanjuje mogućnost recidiva.
Eterično ulje matičnjaka ima slično djelovanje kao sama biljka. Jako je cijenjeno i skupo, pa treba paziti da se ne radi o patvorini. Izvana se koristi razblaženo za masažu ili ublažavanje herpes simplexa.

Ljekovito djelovanje matičnjaka:
pomaže kod depresije i stresa
smanjuje glavobolje
potiče miran san
pomaže kod prekomjernog rada štitnjače
smanjuje visoku temperaturu 
ublažava trudničke mučnine i menstrualne grčeve
pomaže kod herpes simplexa
povećava kreativnost i koncentraciju


Čaj od matičnjaka

Matičnjak možete koristiti kao čaj, uvarak, tinkturu ili integralnu otopinu ljekovitog bilja (SIPF).
Za pripremu čaja od matičnjaka prelijte žličicu suhog bilja s dva decilitra vode.
U jednom ispitivanju tijekom šest tjedana grupa studenata je pila čaj od matičnjaka, a druga grupa placebo.
Prva skupina je bila manje pod stresom i imala značajno bolje rezultate na testu,  a djelovanje matičnjaka trajalo je i šest sati poslije ispijanja.
Stoga, ako ste vi ili vaša djeca izloženi jačim mentalnim naporima - pijte čaj od matičnjaka.

Karmelićanska vodica

Jedan od najpoznatijih pripravaka od matičnjaka je svakako karmelićanska vodica. Njenu recepturu osmislile su časne sestre karmelićanke u Srednjem vijeku.
Pripisivana su joj i čudotvorna svojstva, tako da postoje zapisi iz 17. stoljeća o ljudima koji su doživjeli stotinu i više godina zbog redovite konzumacije tijekom doručka.
Bila je i ostala sredstvo za liječenje depresije, lupanja srca, migrene, napetosti, razdraženosti, straha i treme, slabog pamćenja, zamora, nesvjestice i noćnog gušenja, a možete je koristiti kao parfem i za masažu.

Recept
Sastojci:
litra alkohola (vodka, rum, konjak ili brandy)
165 grama sušenih cvjetnih vrhova matičnjaka
40 grama nešpricane limunove korice
5 grama korijena anđelike

Ostavite u hladu dva tjedna, nakon toga dodajte:
65 grama korijandera
12,5 grama muškatnog oraščića
12,5 grama cimeta
1,5 gram klinčića

Ostavite još tjedan dana u hladu, nakon toga procijedite u tamnu bocu. Pijte jednu do dvije žličice dnevno.

Matičnjak za njegu kože

Matičnjak je zbog svojih antivirusnih svojstava vrlo popularan u kozmetici. Od njega se prave losioni, tonici, hidrolati, kreme i slično.
Tonik i parna kupelj odlični su za njegu masne i problematične kože, a pogoduju i mješovitoj koži, jer hidratiziraju i vraćaju  ravnotežu.
Za pripremu vlastitog osvježavajućeg tonika pomiješajte žličicu matičnjaka sa šalicom hamamelisa, ostavite da stoji tjedan dana.
Zatim procijedite i koristite jednom dnevno.

Uzgoj i berba

Matičnjak se bere u doba cvjetanja početkom ljeta.
Najbolje je sušiti cijelu biljku, pa zatim otkinuti listove da se ne izgube dragocjena ulja.
Lako ga možete posaditi kod kuće, jer voli sve vrste zemlje. Otporan je na niske temperature i uspijeva na svim terenima do 100 m n/m.
Matičnjakom možete začinjavati bilo koje jelo u koje biste stavili limun. Obavezan je sastojak ljekovitih likera Benedictine i Chartreuse.